Braucot pa ceļu Tukums – Kuldīga caur Sātiem, netālu no ceļa pļavas vidū var redzēt tilta konstrukciju (Tilts uz Nekurieni) pār Abavas upi. Droši vien pirmā doma, kas nāk prātā – kārtējā padomju laika grandiozā ideja, kas nav realizēta līdz galam. Tomēr šis nav tāds gadījums.

20.gadsimta trīsdesmitajos gados Latvijā bija vērojama ievērojama ekonomikas uzlabošanās. Palielinājās saražoto preču apjoms un parādījās vajadzība palielināt arī to transportēšanas spējas. Tādēļ radās ideja būvēt šaursliežu dzelzceļu starp Tukumu un Kuldīgu.

Sarežģījumi radās izvēloties dzelzceļu līnijas atrašanos  dabā. Zemju īpašnieki nevēlējās zaudēt savas lauksaimniecības platības, tādēļ arī šajā apvidū bija notikumi, kādi aprakstīti brāļu Kaudzīšu rakstu darbā “Mērnieku laiki”. Gan pretējā virzienā – projektētājiem deva dāvanas un maksāja kukuļus, lai dzelzceļa trasi nospraustu pa kaimiņu īpašumiem.

Rezultātā tika izvēlēta vieta, kur zeme bija mazāk auglīga, zema. Tas nozīmēja, ka bija vajadzīgi lieli līdzekļi lai izveidotu augstu uzbērumu un būvētu augstu tiltu pār Abavas upi. Tika pat apspriesta tuneļa būve zem tuvākajiem pakalniem.

Projekta īstenošana sākās ar tilta būvi pār Abavu. To pabeidza 1940.gadā. Tas bija laiks, kad Latvijā mainījās vara, kurai šī dzelzceļa izbūve neinteresēja, kā arī drīz vien sākās Otrais Pasaules karš. Kara laikā vācieši mēģināja atsākt dzelzceļa izbūvi, bet tad pārtrauca.

Kopš tā laika dzelzceļa tilts apskatāms Sātos, Irlavas pagastā, Tukuma novadā. Tas ieguvis nosaukumu “Tilts uz nekurieni”. 2008.gadā to iekļāva Eiropas kultūras mantojuma sarakstā kā “Neparastais kultūras mantojums”.

Lai arī tiltam vairāk kā 80 gadi, tas reizē arī ir apliecinājums tam, cik pamatīgas (ilgnoturīgas) būves spēja veidot tajos gados.

Pievienotajās fotogrāfijās redzams, kā Tilts uz Nekurieni izskatās no putna lidojuma un iekļaujas apkārtējā ainavā. Tuvāk to var aplūkot ejot pa taciņu gar upes krastu. Ja esat nolēmuši braukt pa ceļu Tukums – Kuldīga, izmantojiet iespēju un aplūkojiet Tiltu uz Nekurieni.

Ja jums šis raksts patika un domājat, ka tas varētu interesēt arī jūsu draugus un paziņas, tad, lūdzu, iesakiet viņiem to, nospiežot uz kādu no zemāk redzamās attiecīgas sociālo  tīklu ikonas (Draugiem, Facebook vai Twitter).

Visits: 181

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail