Iepriekš ne vienu vien reizi biju dzirdējis par tādu vietu kā Ragaciema Sedums. Tomēr nezināju, kas tas īsti ir. Līdz vienu dienu nolēmu to noskaidrot. Iepriekš gan paskatījos kartē – kur tas apmēram atrodas. Jā, tā arī darīju – paskatījos “apmēram”, jo doma bija tāda – Ragaciems nav liels, gan jau atradīšu arī Ragaciema Sedumu.

Starp citu, Ragaciems bijis atzīmēts jau 1745.gadā zīmētajā kartē. Tātad – vieta ar savu vēsturi.

Ieskatījos interneta dzīlēs – kas tad ir sedums?

Sedums agrāk bija zvejnieku laivu piestātnes jūras krastā. Sedumos zvejnieki cēla būdas (namiņus), kuros glabāja dažādu zvejošanai vajadzīgo inventāru – tīklus, enkurus, bojas, airus. Ja esat lasījuši daiļdarbus par zvejniekiem, tad tur pieminētas “tīklu būdas”  vai “tīklu namiņi”.

Šādam piekrastes namiņu ciemam – sedumam – bija arī sava veida sociālā loma zvejnieku un viņu ģimenes locekļu dzīvē. Vīrieši ne tikai salīdzināja nozvejoto zivju lomu lielumu vai laboja zvejas inventāru, bet arī sprieda gan par darbiem, gan notikumiem ciemā un pasaulē.

Bet sievietes savukārt darbojās ar zivīm, ja vajadzēja – laboja arī tīklus un, tāpat kā vīrieši, pārsprieda interesējošos jaunumus un notikumus.

Ja zvejnieki savas dzīvojamās mājas cēla vietās, kur tās mazāk skar jūras vēji, tad seduma namiņi tika celti tuvu piekrastei – lai viss zvejā vajadzīgais ir “pa rokai”. Tādēļ gadu gaitā šādi namiņi saglabājušies tikai dažās vietās.

Ragaciema Sedumā vietējie iedzīvotāji ir atjaunojuši vairākas tīklu būdas. Tās un ap tām redzamie priekšmeti izveidojušies par interesantu zvejniecības vēstures pieminekli.

2015.gadā Ragaciema Sedumam piešķirta kultūras zīme “Latviskais mantojums”.

Ragaciema Sedums atrodas Ragaciemā, Reņģu gatves galā. Es pats līdz sedumam nokļuvu ejot pa skaisto pludmali no Ragaciema bākas puses.

Ja plānojat apmeklēt Ragaciema Sedumu, rūpīgi izvēlieties vietu, kur atstāt savu automašīnu, jo Sedums atrodas Kāpu zonā, kurā ir stingri transportlīdzekļu stāvēšanas noteikumi, nav papildus aizliedzošo ceļa zīmju,  un to ievērošana tiek kontrolēta.

Ja jums šis raksts patīk un domājat, ka tas varētu interesēt arī jūsu draugus un paziņas, tad, lūdzu, iesakiet viņiem to, nospiežot uz kādu no zemāk redzamās attiecīgas sociālo  tīklu ikonas (Draugiem, Facebook vai Twitter).

Views: 736

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail