Latvijā aizvien vairāk un vairāk tiek izveidotas dažādas dabas takas. Daļu no tām var sasniegt braucot tālāku ceļa gabalu vai ejot kājām. Bet Liepājas Zirgu salas dabas taka nekur tālu nav jāmeklē. Tā atrodas vien dažu minūšu brauciena attālumā no Liepājas centra, Liepājas ezerā netālu no Tirdzniecības kanāla sākuma.

Lai nokļūtu uz Zirgu salas dabas taku, vispirms jāatrod Ezermalas ielas sākums pie Tirdzniecības kanāla. Tad gabaliņu pabraucot pa Ezermalas ielu, var redzēt ielas malā novietotas automašīnas. Tā gan vēl nav meklētā vieta, jo automašīnu stāvēšanai izveidota plaša stāvvieta Zirgu salā – pabraucot nedaudz tālāk un nogriežoties pa labi, pa šķembotu piebraucamo ceļu.

Zirgu sala ir lielākā no 15 (!) Liepājas ezera salām. Ezers ir sekls un to iecienījušas desmitiem dažādu putnu sugu. Liepājas ezerā ligzdo 27, pārziemo 10, bet īslaicīgi pārlidojot apmetas ap 50 īpaši aizsargājamu putnu sugu.

Blakus automašīnu stāvvietai nesen uzcelta “Dabas māja”. Caur plašajiem logiem redzēju ēkā cilvēku pulciņu ar sejas maskām, tādēļ nolēmu šoreiz Dabas mājas apmeklējumu izlaist. Pirms ēkas nogriezos uz koka platformu, kuras gals atrodas virs ezera ūdens. Netālu laiva ar makšķernieku. Vēja gandrīz nav nemaz. Vien daži mākoņi, kuri atspoguļojas Liepājas ezera ūdeņos. Patiesi atspoguļojas, jo ūdens virsma pavisam gluda. Pāri niedrēm redzami Liepājas centra ēku jumti. Bet augstāk par visiem – Liepājas Svētās trīsvienības baznīcas tornis.

Tālāk var doties vai nu pa koka platformu – taku, gar pašu ezera krastu, vai arī pa grantētu ceļu. Ja pulciņā ir ratiņos vedams bērns vai arī cilvēks ar kustības traucējumiem, labāk izvēlēties koka seguma taku gar ezera krastu.

Netālu no Dabas mājas norāde, ka līdz skatu tornim ejami 990 metri. Pats nemērīju attālumu soļiem ejot, bet paskatoties kartē secināju, ka no stāvvietas līdz pašam dambja (uzbēruma) galam ir apmēram 1,6 kilometri. Pa dambi vien jāiet apmēram 1,1 kilometrs.

Ezera krastā, vēl pirms sasniegts dambis, gar takas (platformas) malām izvietotas atpūtas vietas ar galdiņiem un ugunskuru kuršanai. Katram pēc viņa vēlmēm.

Vietā, kur beidzas takas koka segums, turpinās cieši noblietēts grants ceļš visā dambja garumā. Abās puses dambim ezerā gulbji. Daudz gulbju. Īpaši “iekrita acīs”  gulbji. Droši vien ģimene. Divi balti, turējās nedaudz atstatus, bet pārējie pieci vēl brūngani pelēcīgi. Jaunie. Tie ik pa brīdim “nostājās” ūdenī uz galvas, ka virs ūdens bija redzamas ne tikai astes un ķermenis, bet arī pleznu pāris.

Skatu platforma stabila, droša. No tās labi var pārskatīt Liepājas ezeru visos virzienos. Cik nu ļauj niedres. Kāda lielāka ģimene vairākās paaudzēs skaļi sprieda, ka te, augšā, noderētu soliņš, kāju atpūtināšanai. Vidējā paaudze uzreiz pamatoja soliņa neesību – lai jaunieši te netusētu. Bet vecāki cilvēki var arī apsēties uz kāpņu pakāpieniem.

Ik pēc dažām minūtēm klusumu pārtrauca zemu lidojošo lidmašīnu motoru troksnis. Nelielās lidmašīnas pārlaidās pāri ezeram no pilsētas puses, tad pietuvojās pavisam zemu Liepājas lidostas skrejceļa virsmai un atkal pacēlās gaisā lai izmestu nākošo loku pāri Liepājai un Liepājas ezeram. Vairākas reizes, cita pēc citas. Vingrinājās Air Baltic Lidotāju akadēmijas piloti.

Arī mana pastaiga pa Liepājas ezera Zirgu salas Dabas taku bija galā. Brīnišķīgos laika apstākļos nostaigāti vairāki kilometri. Un secinājums, ka Zirgu salas takā vajadzētu atgriezties pavasarī, kad Liepājas ezers pilns ar skaļiem tu ūdensputniem.

Visits: 78

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail