Plānojot vienu no saviem vasaras braucieniem internetā izlasīju dažas frāzes par to, ka Lietuvā, Nemunas Deltas nacionālajā parkā ir kāds neliels ciems, kuram nav savas centrālās ielas. Ciemam var piebraukt no divām pusēm, bet sava centra nav. Kā tas var būt? Jānoskaidro. Tā manā maršruta plānā  parādījās ciems ar nosaukumu Minija.

Braucot pa Lietuvas rietumu daļu jau iepriekš biju ievērojis upi Minija, ar dziļu ieleju. Izrādās, ka upes pašā lejtecē ir arī ciems ar tādu pašu nosaukumu.

Minijas ciemam tuvojos no Pagegiai un Šilutes puses. Asfaltēts, bet visai šaurs un vietām stipri līkumots ceļš. Tā kreisajā pļavas. Bet izskatās sen nepļautas. Tik vien, kā, iespējams, mājlopi tajās izēduši garšīgāko zāli atstājot pārējo un krūmus.  Ceļa labajā pusē šaura apšu audzes josla un aiz tās – plaši kūdras lauki.

Pie viena no krustojumiem norāde – Minija 5km. Pa kreisi, pa grants ceļu. Pēc brauciena pa palieliem  akmeņiem klātā ceļa, balta ceļa zīme saka, ka esmu nonācis gala mērķi “Minija”. Starp ceļu un upi, kādus 100 metrus platā joslā – dzīvojamās mājas un saimniecības ēkas. Kūtis, šķūnīši. Pirmais iespaids, ka esmu nonācis visa trūcīgā vietā. Dažas saimniecības tuvu sabrukumam, citas liekas sen kā stāv pusbūvētas. Arī dzīvojamās ēkas ne visai apkoptas. Pavisam citādas tās izskatās upes pretējā krastā.

Lēnām turpināju braukt uz priekšu un … šķita esmu nonācis citā pasaulē. Lai arī grantēti, bet iežogoti un labi uzturēti auto stāvlaukumi, guļbūvē celtas ēdināšanas iestādes. Varētu pat būt ar naktsmītnēm. Vēl tālāk – pļava ar teltīm un automašīnām. Tādā kā upes pietekā – novietotas desmitiem jahtu.  Tāpat arī jahtas Minijas upes abos krastos.

Un tieši tā, kā sākumā pieminētajā aprakstā – neviena tilta ne ciemā, ne arī tā tuvumā. Tātad, lai nokļūtu ciema otrā daļā upes pretējā krastā – jāizmanto kāds peldlīdzeklis vai arī ar auto jābrauc vismaz 10 km.

Pie upes un uz upes rit dzīvība. Citi rīkojas ap jahtām, citi ierīkojušies pie brīvdabā izliktiem pamatīgiem galdiem un ietur maltīti. Pa Minijas upi cauru ciemam abos virzienos brauc motorlaivas un lielāki tūristu kuģīši.

Ja arī pļava ar naktsmītnēm un lielāku ceļotāju skaitu atrodas manā upes krastā, tad pretējais krasts šķiet bagātāks. Vismaz spriežot pēc ēkām upes krastā. Un arī pēc tā, ka tajā pusē ir pat veikals. Ja izkārtne nemānās.

Savu ziņkāri esmu apmierinājis. Dodos atpakaļ pa grants ceļu. Pie zīmes “Minija” uz manu pusi laiski noskatās neliels absolūti melnu govju pulciņš, atgūlies ceļmalā izbērtas kūdras kaudzes nogāzēs. Vai tās nojauš, ka dodos tālāk uz citu interesantu vietu – Ventes ragu?

Visits: 153

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail