poga-nepatikEs gribu zināt, kādēļ man un arī visiem citiem dažādu sociālo tīklu lietotāju tiek ierobežotas tiesības objektīvi novērtēt tur ievietotos paziņojumus. Arī jūs esat pamanījuši, ka divos lielākajos tīklos, kurus lieto Latvijā: Draugiem.lv un Facebook lietotājiem ir iespējas publicēt savas domas par jebko bez īpašas (vismaz no ārpuses nemanāmas) cenzūras. Bet kādas iespējas tiek dotas lasītājiem? Ir trīs izvēles iespējas: ieteikt citiem, dalīties ar ierakstu un … klusēt. Vai tas tā darīts speciāli?

Iedomāsimies, ka publicēta laba, pozitīva ziņa. Patīkami, ka varu parādīt savu pozitīvo attieksmi par to un padalīties arī starp saviem draugiem. Lai lasa, klausās un  skatās un gūst pozitīvas emocijas. Statistikas cipariņi rāda, cik konkrētā ziņa ir populāra.

Tagad cita, pēdējā laikā aizvien biežāk sastopama aina. Internetā tiek publicēts kaut ko kritizējošs viedoklis. Tas var būt gan kāda profesionāla (prasmīga) žurnālista nopietns pētījums, kas balstās uz pierādītiem vai pierādāmiem faktiem,  vai arī kāda, ar kaut ko neapmierināta, indivīda subjektīvs viedoklis. Bez pārbaudāmiem faktiem, bez pierādījumiem. Reizēm pat  kādu personiski nepamatoti aizskarošs un aizvainojošs rakstu darbs.




Ko mēs redzam tādos gadījumos? Noteikti sajūsminātus komentārus: „Re, kā tas dod! Kā sadeva tiem! Tā viņiem vajag!”. Un pozitīvu statistiku, ieteikumus lasīt arī citiem.

Bet, ja šis pēdējais variants nav objektīvs faktu atspoguļojums? Ja tam nepiekrīt lielāks lasītāju skaits nekā piekrīt? Kā lasītājs var izteikt savu attieksmi, ka nepiekrīt publicētajam? Tikai komentāros. Bet tos uzraksta, labākajā gadījumā, viens no simts vai tūkstoš lasītājiem.

Pieļauju iespēju, ka daļai sabiedrības un arī sabiedrības viedokļu pētnieku, žurnālistu, tā arī veidojas viedoklis par to, ka lasītāji (tātad mēs, sabiedrība), labprāt atbalstām negatīvā viedokļa paušanu publiski. Bet, ja mums (man) nav iespējas kaut ar vienu klikšķi paust savu noraidošo attieksmi par kādu publikāciju?

Pirms kāda laika lasīju, ka Facebook apspriež iespēju ieviest pogu „nepatīk”, bet … laikam nekur tālāk par domu un spriešanu nav tikuši. Tāda iespēja tiek piedāvātu vairāku ziņu portālu komentāru sadaļā. Paskatos un redzu, kāds ir objektīvais (objektīvāks) viedoklis par kādu konkrētu ziņu vai lasītāja komentāru. Un konstatēju, ka ne vienmēr vairāk balsu saņem negatīvā ziņa vai negatīvs komentārs. Man un citiem lasītājiem ir reāla izvēles iespēja ja ne vārdos, tad ar vienu peles klikšķi paust savu pozīciju konkrētajā gadījumā. Es domāju, ka arī sociālie tīkli no tā iegūtu – lasītājiem būtu interesanti sekot līdzi, kāds viedoklis ņem virsroku.

Nobeigumā minēšu vienu piemēru. Regulāri sekoju līdzi rakstiem un ziņām par satiksmes drošību uz Latvijas ceļiem. Vēl pirms pāris gadiem šādu publikāciju komentāros dominēja viedoklis, kas aizstāvēja (pārstāvēja) ātro un agresīvo braucēju viedokli. Citādi uzskati par drošu braukšanu tika „izbalsoti”. Tas norādīja arī par valdošo tendenci uz ceļiem. Tagad situācija mainās – aizvien vairāk ir pozitīvu komentāru, bet ātro un agresīvo braucēju komentāri tiek „izbalsoti”. Tātad mainās (vismaz) lasītāju viedoklis, ja arī uz ceļiem drošība ir tālu no vēlamā. Vai arī – lasītājiem ir iespēja izteikt savu pretējo attieksmi pašiem nekomentējot.

Dodiet man balss tiesības.

Visits: 36

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail