Ir kāda joma, par kuras attīstību Rietumvalstu bruņotie spēki apskauž Ukrainas armiju. Proti, Ukraina īsā laikā veiksmīgi digitalizējusi savus bruņotos spēkus. Tas notiek pateicoties daudziem jauninājumiem, kuru ieviešana vienlīdz pārsteidz gan pretiniekus, gan arī sabiedrotos.

Lai koordinētu kaujas vienību darbību kaujas laukā, Ukraina izveidojusi savu izlūkošanas un informācijas apmaiņas tīklu. Pēc “The Wall Street Journal” rakstītā, tā izveide ir daudz lētāka nekā, piemēram, Pentagona ieviestā. ASV šāda tīkla izveide prasījusi gadu desmitus un miljardiem dolāru finansējumu.

Tiesa gan, ka ukraiņi visu neveido “no nulles”, bet izmanto dažādas pieejamās iekārtas un apakšsistēmas, kuras, izmantojot īpaši radītu programmatūru un satelītu sakarus, ir savstarpēji savienotas. Tehnoloģiski ukraiņu sistēma ir zemāka par to, kādu izmanto Pentagons, tomēr tā vienā tīklā savieno izlūkošanas dronus, kaujas lidmašīnas un smagos ieročus.

Īpaši tiek izcelta sistēma “Delta”, ar kuras palīdzību Ukrainas bruņoto spēku komandieri kaujas laukā saņem reāllaika datus no saviem izlūkiem un novērotajiem, droniem un pat vietējiem iedzīvotājiem.

Liela nozīme militāro jaunievedumu jomā ir tam, ka tā nav viena centralizēta (un smagnēja) valsts programma, bet ar to nodarbojas daudzi privāti uzņēmumi vai pat atsevišķas militāras vienības. Jauninājumu izstrādātāji nebaidās eksperimentēt un piesaistīt nemilitārus speciālistus. Prototipi uzreiz tiek izmēģināti reālos kaujas apstākļos un pēc vajadzības  pilnveidoti. Pēdējā ziņa, ka ukraiņi pielāgojuši padomju ražojuma raķešu iekārtas BUK rietumu valstu kara flotēs izmantoto pretgaisa aizsardzības raķešu Sea Sparrow palaišanai no sauszemes.

Kā atzīst vairākas Rietumu armiju augstas amatpersonas, viņu valstīs ir pārāk daudz birokrātijas, tādēļ jauninājumu izstrāde un ieviešana aizņem pārāk daudz laika. Pat vienkārša standartveida līguma saskaņošana un parakstīšana esot ļoti laikietilpīgs process. Lai nezaudētu reputāciju un finansējumu, jaunu tehnoloģiju izstrādāji baidās no riskantiem, bet vajadzīgiem eksperimentiem.

Tādēļ pavisam droši varot teikt, ka Rietumu valstīm vajadzētu mācīties no ukraiņiem, kā izstrādāt un īstenot dažādus jaunievedumus bruņoto spēku kaujas spēju pilnveidošanā.

Piezīme. Šajās dienās dažās interneta publikācijās pamanīju informāciju par to, kādēļ Vācija atturīga nodot Ukrainai savu bruņutehniku. Viens no iemesliem varētu būt … šīs tehnikas kvalitāte, bieži savā zemē mācību laikā konstatētie tehniskie  defekti. Šādas problēmas varētu “nākt gaismā” starptautiskā līmenī un graut vācu ieroču prestižu. Neņemos spriest, vai tā ir kārtējā “pīle”, vai arī “nav dūmu bez uguns”.

Visits: 81

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail