Pierādi ka biji uz 1991.gada barikādēm

1991-gada-barikadesJanvāris ir mēnesis, kurā nu jau 25.reizi cilvēki runā par 1991.gada barikādēm Rīgā un to nozīmi Latvijas neatkarības atgūšanā. Gaismā tiek celti dažādu cilvēku, barikāžu dalībnieku, atmiņu stāsti gan par to, kuram pirmajam radusies ideja par barikāžu celšanu 1991.gada janvārī, gan arī – kurš bijis pati svarīgākā persona tajā laikā. Vakar vakarā izlasīju vēl vienu atmiņu stāstu par šo tēmu, kurā jau varēja lasīt kompromisa variantu, ka ideja par barikāžu celšanu Rīgā varēja rasties vairākiem cilvēkiem vienlaikus. Arī idejas īstenošana sākuma stadijā varēja notikt paralēli, līdz tomēr kāds uzņēmās virsvadību.

Šoreiz lai paliek malā 1991.gada barikāžu organizētāji, jo manu uzmanību pievērsa kāda cita ideja, kuru dzirdēju masu informācijas līdzekļos. Šīs idejas būtība ir tāda, ka barikāžu dalībniekiem vajag piešķirt “bonusus” – dažādas finansiāla rakstura “atlaides”. Piemēram, paaugstināt ar nodokli neapliekamo ienākumu minimumu, samazināt īpašuma nodokli un tml. Nez vai pirms 25 gadiem cilvēki uz barikādēm gāja domājot par materiāliem labumiem. Pieļauju, ka ne visi, kas tur atradās, bija patiesi brīvas Latvijas patrioti. Noteikti bija tādi, kuri brauca tādēļ, ka kolēģi vai kaimiņi brauc – un nevarēja nebraukt, jo “kā tas izskatītos” un “ko par mani padomās”. Bet, ka tagad nonāks līdz naudas dalīšanai – nekad pat sapņos man nebija ienācis prātā.

Vēl gan tai idejai par “bonusiem” barikāžu dalībniekiem piekabināta piebilde – varbūt ne visiem to piešķirt, bet gan tikai trūcīgiem un maznodrošinātiem? Man gan kaut kā “nelīmējas kopā” trūcīgs un maznodrošināts zemes vai mājas īpašnieks, kuram vajadzētu nodokļu atlaidi.

Tomēr “kronis visam”, manuprāt, ir tas, ka lielākai daļai vēl vajadzēs pierādīt pašiem, ka 1991.gadā bijuši uz barikādēm. Saka, ka pavisam, droši apzināti kādi 30 000 barikāžu dalībnieki, kuri saņēmuši barikāžu dalībnieka krūšu zīmi. Arī man tāda ir, kaut pats pēc tās netiecos, bet tā mani “sameklēja” Latvijas pretējā malā. Savukārt citos ziņu avotos min, ka uz barikādēm bijuši no 50 000 līdz 80 000 cilvēku. Tātad, ja arī valdība izlems ieviest barikāžu dalībnieku “bonusus”, tad kādiem 30 līdz 50 tūkstošiem vēl vajadzēs pierādīt, ka viņi patiesi 1991.gada janvārī bija uz barikādēm Rīgā. Nāksies vākt liecinieku liecības, dokumentus, fotogrāfijas … un tad, laikam, uz tiesu pēc lēmuma? Kas pirmie brauc (30 000), tie pirmie maļ?

Par 1991.gada barikādēm ar manām acīm raugoties var lasīt šeit: Manas 1991.gada barikādes

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather
instagramby feather

You may also like...