Tagad internetā tik daudz un dažādas informācijas par mācību kursiem un semināriem, ka cilvēkam ar mazāku pieredzi grūti izvēlēties sev piemērotāko. Ar ko vajadzētu sākt vērtēt piedāvājumu?

Vispirms jautājumi pašam sev: Ko es vēlos? Ko man vajag? Vai vispārīgu informāciju (ieskatu) par kādu nozari, jomu? Lai pēc tam būtu skaidrs, kam pēc tam pievērst īpašu vērību un meklēt papildus informāciju.

Varbūt jau ir kādas priekšzināšanas un tagad vajadzētu tās papildināt – kā loģisks turpinājums izaugsmes ceļā. Vai arī nepieciešamas detalizētas zināšanas un īpašas prasmes savā jomā, bet kādā specifiskā jautājumā?

Tad, kad precizētas paša vajadzības, var sākt vērtēt pieejamo mācību kursu un semināru piedāvājumu. To var darīt daļēji izmantojot tos pašus kritērijus, kā noskaidrojot savas vajadzības (vēlmes). Paskaidrot?

Jānoskaidro, vai konkrētais kurss ir paredzēts “nezinīšiem” (iesācējiem) un sniedz vien vispārēju ieskatu šajā jomā? Vai arī tas paredzēts tiem, kuri jau strādā un ir noteiktas priekšzināšanas un pieredze?

Ja pašam nav nekādu iepriekšēju zināšanu, ieteicams izvēlēties kursus iesācējiem. Tajā soli pa solim iepazīstinās ar izvēlēto jomu un neradīsies nevajadzīgs (lieks) apjukums uzreiz saskarties ar konkrētiem jautājumiem. Man pāris reižu tā ir gadījies, nokļūt “nepareizajā vietā” un atrasties situācijā, kad īsti nesapratu, par ko runā pasniedzējs un apkārtējie. Stulba sajūta. “Iesācēja” kurss vienlaikus palīdz noskaidrot vai izvēlētā joma patiesi ir tā, kurā turpināt “iet dziļāk”.

Ir situācijas, kad vienā jomā (nozarē) tiek piedāvāti vairāki kursi. Tad jānoskaidro, ar ko tie atšķiras. Biežāk sastopamie gadījumi (atšķirības): atšķiras kursu saturs vai arī dažādi pasniedzēji.

Ja atšķiras kursu saturs, tad jānoskaidro kursu apguves secība. Reāli gadās tā, ka šo secību neievēro (nenoskaidro) un nodarbību laikā daļa klausītāju nesaprot uz ko balstās (kas mācīts iepriekš) pasniedzēja teiktais. Nākas zaudēt laiku, ko aizņem papildus skaidrojumi un atbildes uz jautājumiem par “veco vielu”.

Diemžēl ne vienmēr organizatori vai pasniedzēji ir noteikuši kursu apguves loģisko secību, jo … visi grib nopelnīt: pasniedzējs, kursa organizatori, telpu izīrētāji u.c.), tādēļ jo vairāk dalībnieku, jo labāk (ienesīgāk).

Otrs būtisks izvēles kritērijs – pasniedzēja kvalifikācija un praktiskā pieredze nozarē. Kādēļ tas ir svarīgi? Kā jau pieminēju iepriekš, šādi kursi nav labdarība, bet arī vēl viens veids kā pelnīt. Neatkarīgi no kvalifikācijas un pieredzes.

Pats esmu apmeklējis kursus, kurus vada augsti kvalificēti pasniedzēji (pēc papīriem), bet bez praktiskā darba pieredzes jomā, gan arī jomas profesionāļi.

Pirmajā gadījumā var gūt labu ieskatu jomā (nozarē) un visai plašas teorētiskās zināšanas. Tomēr kad nonāk līdz jautājumiem par teorijas pielietošanu praksē, tāds pasniedzējs “sāk peldēt”, jo pats ar reālo vidi nemaz nav saskāries. Te gan nedomāju “mest akmeni” šādu pasniedzēju “dārziņā”, jo pavisam nesen painteresējos, kā šāda profesionālās pilnveides apmācība notiek ārzemēs. Nekas nav savādāk – arī tur ir sava daļa pasniedzēju “teorētiķu”.

Savukārt pasniedzējs praktiķis, kurš ikdienā strādā vai arī nesen ir strādājis nozarē, var nezināt visas teorijas nianses (ja tās nav nācies pielietot praksē), bet spēs stāstīt un rādīt kā rīkoties dažādos reālos gadījumos.  Kas, manuprāt, ir daudz vērtīgāk.

Tādēļ pirms veikt galīgo izvēli par labu vienam vai citam piedāvājumam, ieteicams iepazīties ar pieejamo informāciju par konkrēto pasniedzēju. Mūsdienās to izdarīt nav grūti, bet noderīgi gan.

Vēl ieteicams noskaidrot, vai konkrētam kursam ir noteikts sasniedzamais mērķis: ar to es domāju, vai tas ir tikai teorētisko zināšanu papildinājums, vai arī kursu beidzot tā dalībnieki apgūs arī kādas praktiskas iemaņas. Ne velti daudzu kursu beidzējiem (dalībniekiem) apliecībā rakstīts: noklausījies kursu par tādām tēmām  X stundu apjomā, vai arī apguvis tādas un tādas prasmes, kas dod tiesības darīt to un to. Konkrētu piemēru?

Lūdzu. Viens no maniem hobijiem ir fotografēšana un video filmēšana izmantojot dronu. Internetā ir pieejami kursi par drona pilotēšanas pamata principiem. Sekmīgi pabeidzot šo kursu, persona iegūst tiesības pilotēt noteiktas (ierobežotas A1/A3) kategorijas dronu visā Eiropas Savienības teritorijā. Īsi un skaidri.

Ir arī tāda kursu apmeklētāju daļa, kuriem vienīgais kritērijs, lai kaut nedaudz (vēlams kursa nosaukumā) pieminēta joma (nozare), kurā viņi strādā un kursa beigās tiek izsniegta apliecība par piedalīšanos – lai to uzreiz iesniegtu darba vietas personāla daļā. Kā pierādījumu savai pilnveidei.

Pirms katra kursa sevi vajadzētu noskaņot tam, ka pasniedzēja teiktais nav vienīgā, kā “akmenī iecirstā” patiesība (ja vien neatsaucās uz konkrēta normatīvā akta panta (punkta)), bet gan kā viens no viedokļiem, uz kuru balstoties katrs pats var veidot savu pozīciju – attieksmi un pārliecību. Cik nav dzirdēts ietiepīgais: “Mums kursos teica tā! Viss!”.

Pavisam noteikti vajag aizpildīt kursa organizatora vai pasniedzēja izdalītās aptaujas (novērtējuma) anketas. Tā nav tukša formalitāte. Pats esmu konstatējis, ka pārdomātas atbildes un ieteikumi patiesi tiek ņemtas vērā un notiek uzlabojumi. Piemēram, bija kursu sērija konkrētā nozarē zem viena “jumta nosaukuma”, bet nebija skaidrs, vai tiem kursiem ir kāda noteikta, loģiska secība. Pēc iesniegtajiem ieteikumiem, tapa skaidrs katra kursa saturs un to noteikta savstarpējā secība.

Izmantojiet mūsdienu tehnoloģiju dotās iespējas un izvēlieties internetā pieejamos mācību kursus un seminārus. Izvērtējiet piedāvājumus un izvēlieties gudri!

Ja jums šis raksts patika un domājat, ka tas varētu interesēt arī jūsu draugus un paziņas, tad, lūdzu, iesakiet viņiem to, nospiežot uz kādu no zemāk redzamās attiecīgas sociālo  tīklu ikonas (Draugiem, Facebook vai Twitter).

Visits: 94

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail