Pa laikam varam nonākt situācijā, kad nepiekrītam kādam pieredzē bagātākam kolēģim vai pat priekšniekam. Redzam, ka jaunā ideja kāda iemesla dēļ “neies cauri” vai arī nav labākais situācijas (problēmas) risinājums.

labs priekšnieks

Tādos gadījumos pa galvu maisās domas: Runāt vai klusēt? Vai man ir pamatoti argumenti? Mani nesapratīs un izskatīšos muļķīgi? Sadusmošu priekšnieku (kolēģi) un attiecības būs sabojātas uz ilgu laiku? Sirds sāk sist straujāk. Gar ausīm paslīd vai līdz apziņai nenonāk viss apkārtējo runātais. Pazīstama situācija?

Zinoši cilvēki saka, ka šādi “iekšējie jautājumi” un šaubas pirms izteikt savas iebildes priekšniekam ir normāla reakcija, jo mūsu ķermenis vienmēr primāri rūpēsies par izdzīvošanu. Pat šādās situācijās.

Pirms ko sakāt, novērtējiet:

Sava viedokļa ietekmi uz konkrēto pasākumu (projektu)

Iespējams, situācija tik kritiska, ka praktiski nav laika un iespēju ņemt vērā jūsu viedokli un koriģēt iepriekš plānoto pasākumu norisi. Priekšlikums var tikai izraisīt papildus diskusijas un emocijas bez lietderīga lēmuma. Labāk paklusēt.

Ja tomēr saredzat iespēju, ka jūsu priekšlikums var uzlabot situāciju un veicināt vēlamā mērķa sasniegšanu, kritiski neietekmējot termiņus vai nepieciešamos resursus – runājiet.

Runāt tagad vai nogaidīt

Ja jūsu iebilde (priekšlikums) var ietekmēt visa pasākuma (projekta) norisi un attiecas arī uz sanāksmes dalībniekiem, tad labāk runāt tiem klātesot. Tad savus jautājumus var uzdot ne tikai priekšnieks, kuram iebilstat, bet arī pārējie, kurus var ietekmēt jūsu priekšlikums. Tas veicinātu tikai vienotu izpratni.

Tomēr, ja jūsu priekšlikums skar šaurāku jomu, kas skar tieši jūs, tad var izvēlēties runāt ar priekšnieku atsevišķi, lieki neaizkavējot pārējos. Vienīgi neliels risks, ka kolēģi var nodomāt – vēlaties sev “pa kluso” sarunāt labvēlīgākus apstākļus un nosacījumus.

Kad esiet nolēmis tomēr runāt:

Lūdziet atļauju nepiekrist

Jā, jā, var likties dīvaini, bet tā arī vajadzētu teikt – “atļaujiet nepiekrist (iebilst)”.  Tad jūsu iebilde neliksies agresīva vai aizskaroša (kā nu katrs priekšnieks vai kolēģis to uzņemtu). Vienlaikus jūs dodat iespēju priekšniekam izlemt – uzklausīt jūsu iebildumu (priekšlikum) vai nē un palikt pie sava (priekšnieka) viedokļa kā galīgo lēmumu. Ja jums netiek dota iespēja izteikties – to jāpieņem. Ja priekšnieka atbilde ir – “jā”. Tā ir tāda psiholoģiska pārliecība par to, ka priekšnieks (un arī kolēģi) jūs patiesi uzklausīs. Kaut vai intereses pēc.

Mieru, tikai mieru

Jau pats fakts vien, ka apsvērāt domu iebilst savam priekšniekam (kolēģim), liek sirdij sist straujāk. Un vēl tās visas domas un apsvērumi, kas īsā laikā skrien cauri galvai.  Tomēr dariet visu iespējamo, lai savu viedokli izklāstītu mierīgi, saprotami. Loģiskā un viegli uztveramā veidā. Nosvērtība runā, žestos un  ķermeņa valodā dod klausītājiem pārliecību, ka tikpat svarīgs ir arī teiktā saturs.

Dalieties tikai ar faktiem

Ja esat nolēmis iebilst pret kaut ko vai kaut kam nepiekrītat, tad izvairieties to “kaut ko” novērtēt ar aizvainojošiem vārdiem, piemēram, “muļķīgs”, “tuvredzīgs”, “sasteigts”, “nepārdomāts”. Tad noteikti garantēts, ka autors tā vietā lai jūs uzmanīgi uzklausītu, jutīsies personīgi aizskarts un meklēs atbilstošus vārdus vai rīcību, lai jums pienācīgi “atbildētu”.  Tā vietā varat ierosināt “papildināt”, “uzlabot”, “precizēt” vai ko tamlīdzīgi, vairāk neitrālu.

Un savā vēstījumā izmantojiet tikai un vienīgi faktus, ne emocijas vai nepārbaudītu informāciju no sērijas “visi tā runā”.

Neesiet buldozers, neapvainojieties, esiet lojāls

Uzsveriet, ka jūs tikai piedāvājat savu viedokli, bet tas var nebūt “vienīgais pareizais” risinājums un turpmākās rīcības plāns. Ja nepieciešams, varat atkārtoti pieminēt, kādi fakti ir jūsu viedokļa pamatā. Iespējams pat, ka jūsu rīcībā nav visi fakti, uz kuriem veidots priekšnieka lēmums. Tādā gadījumā jāatzīst savu kļūdīšanos un necentieties ietiepīgi palikt pie sava viedokļa. Nejūtieties aizvainots, ja priekšlikums  netiek pieņemts.

Priekšnieki un kolēģi mēz būt dažādi. Kā cilvēki un personības. Dažs var asi un ar ilgstošu nepatiku uzņemt jebkuru pat pamatotu iebildumu vai ierosinājumu. Turpretim citam priekšniekam var būt patīkams pārsteigums, ja darbiniekam ir savs viedoklis, kas veicina kopēju mērķu sasniegšanu.

Tādēļ, pirms izsakāt iebildes savam priekšniekam, apsveriet visu iepriekš lasīto un centieties tam atbilstoši arī rīkoties.

Visits: 92

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail