Tagad, laikā kad tuvāk un tuvāk nāk pašvaldību vēlēšanas, gribu pastāstīt par kādu ar vēlēšanām saistītu atklātu interviju Latvijas televīzijā. Tā notika kādā Saeimas vēlēšanu dienas vakarā TV studijā brīdī, kad bija beigusies balsošana, bet vēl nebija zināmi pirmie balsošanas rezultāti.

Intervēja personu, kura ļoti labi pārzināja politisko procesu “virtuvi” un tas īsais brīdis, kad nekas vēl nav zināmi rezultāti – rosināja negaidītu atklātību, kas man labi palikusi atmiņā.

Jau pašā intervijas sākumā mani pārsteidza frāze, ko izteica intervējamais – jūs domājat, ka partijas tiek veidotas visas tautas interesēs? Ko jūs! Partijas tiek veidotas noteiktas cilvēku grupas interesēs.

Sastādot deputātu kandidātu sarakstus, tiek meklēti iedzīvotāju vidū populāri cilvēki vai arī noteiktas jomas eksperti, zinoši cilvēki. Tādi, kuru teikto cilvēki neapšauba, bet pieņem kā patiesību. Arī tad, ja pirms velēšanām šie cilvēki vairs nerunā par savu kompetences jomu, bet par partijas pirmsvēlēšanu solījumiem.

Tāpat tiek meklētas un piesaistītas citas atraktīvas, cilvēkus pārliecināt spējošas personas. Vispirms tās pašas pārliecina par partijas programmas pareizību un perspektīvām, bet tālāk jau šīs enerģiskās personas pārliecina iedzīvotājus.

Pēc tam, kad sadalītas deputātu vietas un sākas reāla partijas programmas īstenošana, daļa no pieaicinātām (un pirmsvēlēšanu posmā noderīgām) personām ierauga patiesos partiju mērķus. Nākas izdarīt izvēli – atzīt, ka realitāte nesaskan ar pirmsvēlēšanu ideāliem un škirties no konkrētās partijas. Klusi vai ar skaļu troksni masu mēdijos. Vai arī noslēgt kompromisu ar savu “es” un palikt.

Līdz nākošajām vēlēšanām. Kad tiek rakstītas jaunas partiju programmas (lasi – solījumu saraksti) un meklēti cilvēki jaunai pirmsvēlēšanu komandai.

Visits: 30

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail