Pāles pamatskolā kārtējais darbinieku un skolēnu salidojums – 2017.gada 17.jūnijā, plkst 18.00. Astoņus gadus tā bija arī mana skola. Tā gada tumšajos mēnešos likās kā īsta gaismas pils – kad ar kājām pa taciņu kāpu laukā no Pērļupes ielejas, skolas logos jau dega gaisma.

Pāles skolas ēka uzcelta ļoti īsā laikā. Celtniecība uzsākta 1935.gadā, bet jau 1936.gada rudenī mācības sāka 217 skolēni. Tajā starpā arī mana mamma. Daudz. Kad es mācījos, bijām apmēram 150 skolēnu.

Pāles skolas ēka man liekas īpaši skaista – pirmā stāva apjoms celts no plēstiem laukakmeņiem. Tos savienoja platas cementa javas šuves – lieliska vieta uz kā starpbrīžos asināt savus nazīšus. Kam nu tie bija. Otrā un trešā stāva līmenī – pārmaiņus gaiša apmetuma josla ar sarkaniem ķieģeļiem. Padomju laikos tā gaiša josla bija nokrāsota viegli iesārta, laikam lai nesanāktu gluži sarkani – balti – sarkana skola.

Pirms dažam dienām biju iegājis skolas ēkā. Liekas, bija eksāmenu diena (kad konstatēja info noplūdes). Ap skolu staigāja vecāko klašu skolēni, bet pašā skolā tika daži jaunāki skolēni. Nez, vai “vasaras darbi” vēl pastāv?Skolas likās “sarāvusies”. Kādreizējās plašās telpas, īpaši aktu zāle, tad tāda maziņa. Zāles vienā galā skatuve. Pastāvīga. Atceros, ka tad, kad pats mācījos, aktu zāles vienā galā bija izjaucama siena – aiz tās klases telpa. Uz Jauno gadu un vēl pāris reižu gadā, šo sienu izjauca, no klases iznesa skolas solus un uz balstiem, izbūvēja skatuves grīdu. Vēlāk grīdu atstāja patstāvīgi un viena klase bija “paaugstināta”.  Atverot klases durvis uzreiz bija pakāpieni, pa kuriem vajadzēja uzkāpt, lai nonāktu klases ‘līmenī”. Likās dīvaini, ka klases grīda turpat kur logu palodzes.

Aktu zālē grīda (“manā laikā”) bija saglabājusies, laikam, no pašiem pirmsākumiem. Pumpaina. Dēļi izdiluši, bet uz augšas palikušas cietās zaru vietas. Ja fizkultūras stundās skrienot gadījās nokrist, sajūtas tādas pašas kā šļūcot pa veļas dēli vai sasalušiem kurmju rakumiem. Tagad gaišs, spožs parkets. Skolai “pieaugusi” piebūve – sporta zāle. Bet priekšpusē (fasādes pusē) pazudušas garās tūjas, kas nosedza skatu uz ēku.

Gan jau vēl būtu ko atcerēties, bet lai paliek salidojumam Pāles pamatskolā.

Views: 59

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail