video-cameraVai arī Jūs gribat pirkt Full HD videokameru? Grūti izvēlēties piemērotāko HD videokameras modeli no plašā piedāvājuma klāsta veikalos un internetā? Patiesi, to nav viegli izdarīt. Izmantojot dažādus informācijas avotus, papētīju svarīgākos kritērijus, pēc kuriem var atrast savām vajadzībām piemērotāko Full HD videokameru. Es nesaku – labāko, bet gan piemērotāko, jo katram ir savi nolūki, kāpēc meklē HD videokameru.

Daži vēlas kameru, ar kuru bez sarežģītām papildus darbībām var iemūžināt interesantākos dzīves mirkļus, bet cits – radoši eksperimentēt ar videokameru, lai no katras situācijas „izspiest” maksimālo kvalitāti vai arī iegūt interesantus specefektus. Lai izdarītu galīgo izvēli, jūsu uzmanībai piedāvāju vairākus tehniskos raksturojumus, kurus noteikti vajadzētu ņemt vērā.

Optiskais attēla palielinājums

Tā ir iespēja tuvināt filmējamo objektu (optical zoom) saglabājot augstu attēla kvalitāti. Piedāvātas tiek kameras ar 10 līdz pat 30 vai pat 40 reižu optisko palielinājumu. Ja vien neplānojat daudz filmēt lielā attālumā esošus objektus izmantojot stacionāru statīvu, tad pilnīgi pietiekošs ir palielinājums 10 – 12 reizes. Jo lielāku optisko palielinājumu izmanto, jo grūtāk videokameras sistēmām kompensēt kameras kustības (vibrācijas) filmēšanas laikā un uzfilmētais materiāls zaudē kvalitāti.

Digitālais attēla palielinājums

Digitālā attēla palielināšana (digital zoom) faktiski palielina punktu izmērus, no kā sastāv digitālais attēls. Tas nozīmē, mākslīgi palielina attēla izmērus un tas paliek „graudains”. Liela daļa digitālo kameru lietotāju attēla digitālā palielinājuma funkciju lieto pavisam reti.  

Objektīva optika

Attēla kvalitāte lielā mērā atkarīga objektīvā izmantotās optikas kvalitātes. Digitālo videokameru ražotāji izmanto vai nu pašu izstrādāto un ražoto optiku, vai arī izmanto pasaulē labi pazīstamo zīmolu ražojumus, piemēram, CARL ZEISS. Optikas kvalitāti nosaka lēcu caurspīdīgums (dzidrība), pretestība pret mehāniskiem bojājumiem (putekļi, smilšu graudiņi) un klimatiskajiem apstākļiem.

Kameras jūtīgums

Tas raksturo minimālo apgaismojumu, pie kāda ražotājs garantā uzfilmētā materiāla kvalitāti. Šo lielumu mēra luksos un tas ir robežās no 0 līdz … 10 vai 15. Pēc tā var likties, ka mazāks skaitlis nodrošinās augstu attēla kvalitāti sliktā apgaismojumā. Tomēr reāli filmēšanas vidi ietekmē arī citi apstākļi, tāpēc norādītais kameras jūtīgums vērtējams kā viens no kritērijiem, bet par faktisko attēla kvalitāti jāpārliecinās filmējot.

Attēla stabilizators

Kā jau minēju rakstot par optisko pietuvināšanu, filmēšanas laikā nav iespējams izvairīties no videokameras sīkām kustībām vibrācijām. Tāpēc kamerās iebūvē attēla stabilizatorus, kuri, iespēju robežās mazina vibrāciju ietekmi uz attēlu kvalitāti. Videokamerās izmanto kādu no divu veidu attēlu stabilizatoriem: elektronisko vai optisko. Dažos modeļos tiek lietoti abi.

Digitālo stabilizatoru darbības pamatā ir attēla „noturēšana”  uz videokameras matricas. Augstāka attēla kvalitāte būs kamerām, kurām lielāka matricas ietilpība – pikseļu skaits. HD video tiek ierakstīts 1920×1080 formātā (2,07 Mpix), bet HD videokameru matricas var būt no 4,2 Mpix un lielākas. Jo lielāka starpība starp matricas izmēriem un uzņemamā video kadra izmēriem, jo augstāka var būt attēla stabilizētā ieraksta kvalitāte. Protams, lielāka būs arī kameras cena.

Uzraksts un videokameras korpusa ar Mpix skaitu, piemēram, SONY kamerām norāda iegūstamo digitālo fotogrāfiju izmēru, ne video ieraksta formātu un matricas izmēru. Tāpēc pirms iegādes vajag iepazīties sīkāk ar kameras tehnisko raksturojumu.

Optiskā attēla stabilizēšanas sistēma darbojas pēc citiem principiem. Tās tehniskos parametrus nekur īpaši nenorāda, bet der zināt, ka optiskā attēla stabilizēšanas sistēma saglabā augstu ierakstāmā video attēla kvalitāti arī pie mazākiem matricas izmēriem.

Attēla saglabāšana

Uzfilmēto video var saglabāt kamerā iebūvētā atmiņas ierīcē vai arī papildus ievietojamā atmiņas kartē. Par kamerā iebūvēto atmiņu parasti liecina gigabaitu skaits (GB) kameras pilnajā nosaukumā. Atmiņas apjoms stipri ietekmē HD videokameru cenu. Ja videokameru neveido kā bibliotēku un tajā nekrāj neskaitāmus video sižetus, tad atmiņas apjoms varētu būt 16 – 32 GB (apmēram 2 – 5 stundu ierakstam). Plānojot izmantot atmiņas kartes, jālieto kameras ražotāja paredzētās, jo ļoti svarīga ir kartes ātrdarbība – spēja ātri ierakstīt HD formāta video. Lēnās (lētās) kartes nespēs ierakstīt visu uzfilmēto video bez pārtraukumiem (zudumiem).

Savienošana ar ārējām ierīcēm

Uzfilmēto HD video, lai kvalitatīvi skatītos, jāpārvieto uz kādu no citām ierīcēm – datoru, TV vai ierakstīšanas ierīci. Tāpēc liela nozīme ir savienojuma iespējām. Aizvien vairāk kameru ir tieša HDMI izeja, caur kuru tieši no kameras var skatīties video HD, HD Ready televizoros labā kvalitātē. AV savienojums nodrošina video pārraidi gandrīz uz jebkuru TV. USB savienojums dod iespēju uzfilmēto nosūtīt uz datoru vai rakstošo ierīci. Dažiem modeļiem, izmantojot USB savienojumu, var uzlādēt videokameras akumulatoru, vai arī izveidotas ligzdas ārējo mikrofonu un austiņu pievienošanai.

Kameras rokas vadība

Ir cilvēki, kuri pilnībā paļaujas uz HD video kameras automātiskajiem iestatījumiem. Savukārt citiem patīk eksperimentēt, veidot video ar efektiem vai kvalitatīvāk, nekā piedāvā automātiskās iespējas. Visvairāk tiek lietota manuālā fokusēšana dziļumā vai uz kādu kadra daļu, attēla spilgtuma un kontrasta maiņa, dažādi video „noformēšanas” specefekti. Par tiem vairāk jālasa katra konkrētā kameras modeļa lietotāja rokasgrāmatā vai lasot citu lietotāju atsauksmes internetā.

Kopsavilkums

Iepriekš pieminēt (pavisam vienkāršā veidā) daži no kritērijiem, pēc kuriem var izvēlēties katra vajadzībām piemērotāko Full HD videokameru. Tā kā HD kamera nav ikdienas pirkums, ieteicams izpētīt dažādu modeļu tehniskos rādītājus, salīdzināt ar cenu un savu pirktspēju. Lai arī tehnoloģijas attīstās strauji un videokameru modeļi morāli noveco ātrāk nekā fiziski nolietojas, Full HD videokameru vajag izvēlēties ar perspektīvu, pārdomāti izvērtējot vajadzības un netērēt naudu par papildus extrām, bez kurām varat iztikt.

Visits: 89

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail