cuguna-kaminkrasnsTuvojas apkures laiks. Čuguna kamīnkrāsnis daudzās mājās ir viens no siltuma avotiem. Vai nu papildus apkurei, vai arī kā pamata sildierīce. Vairāku gadu garumā esmu pārliecinājies,  ka nepietiek ar to, ka kamīnkrāsnī ieliek kurināmo un aizdedzina. Jāzina arī, kā pareizi regulēt gaisa padevi, lai čuguna krāni nepārkurinātu un efektīvi izlietotu kurināmo.

Čuguna kamīnkrāšņu tehniskās konstrukcijas ir dažādas, bet kurināšanas principi tomēr ir līdzīgi. Iesākumā uzskatīju, ka primārā degšanas kontrole notiek ar gaisa padeves regulatoru kamīnkrāsns kurtuves lejas daļā. Nekā. Viss ir otrādāk.

Primārā gaisa padeve tiek regulēta ar atverēm kamīnkrāsns augšējā daļā. Parasti gaisa atveres atrodas tieši virs durtiņām. Atverot vai aizverot primārās gaisa padeves atveres virs durtiņām, tiek regulēta gaisa padeve un kamīnkrāsns kuršanās intensitāte.

Kamīnkrāsnij ir arī otrs gaisa padeves regulators, kas atrodas zem krāsns durtiņām, un to parasti izmanto krāsns kurināšanas sākumā.

Kā pareizi iekurt kamīnkrāsni

Kurināmo (malku) nevajag ielikt kurtuvē augstāk par norobežotājiem. Tie ir vai nu režģis kurtuves “mutē” vai arī speciālas čuguna plāksnes kurtuves iekšpusē sānos, kas neļauj malkai un oglēm pieskarties kamīnkrāsns sienām.

Malkas aizkurināšanai var lietot smalkāk sadalītas koka skaidas vai arī iekurināšanas klucīšus. Parasti brūnā vai baltā krāsā. Brūnos grūtāk aizdedzināt ar sērkociņiem vai šķiltavām, bet dod labu karstumu. Baltie klucīši viegli aizdedzināmi, dod labu karstumu, bet daudziem nepatīk šo aizdedzināmo klucīšu specifiskā smarža. Tādēļ, pēc izņemšanas no oriģinālā iepakojuma, tos ieteicams pārlikt hermētiski noslēgtā iepakojumā.

Atveriet abus gaisa padeves regulatorus – gan virs, gan zem kamīnkrāsns durtiņām. Aizdedziniet kurināmo un aizveriet durtiņas. Ļaujiet malkai degt vairākas minūtes, lai aizdegtos ne tikai iekurināmais materiāls, bet stabili sāktu degt arī rupjākās malkas pagales. Pilnībā aizveriet gaisa padevi zem kamīna durtiņām. Malkas degšanas intensitāti tālāk regulē ar gaisa padeves regulatoru virs kamīnkrāsns durtiņām.

Ja turpina kurināšanu ar atvērtu gaisa padevi zem durtiņām, tad malka sadeg ļoti intensīvi un krāsns čuguna korpuss var pārkarst un deformēties. Tāpat var pārkarst krāsns tuvumā esošie priekšmeti, piemēram, sienas un grīda. Šāda strauja (intensīva) kurināšana noved arī pie tā, ka telpā gaiss ir “pārkarsēts” un rodas sajūta, ka grūti elpot.

Regulējot gaisa padevi tikai ar augšējo regulatoru virs krāsns durvīm (apakšējais regulators pilnībā aizvērts), malka sadeg lēnāk, nepārkarst krāsns korpuss. Vienlaikus mazāk nokvēp durtiņu stikls, jo kurtuvē ieplūstošais gaiss virzās uz leju gar stiklu un rodas sava veida gaisa “aizkars” pret kvēpiem un nosēdumiem. Arī gaiss telpā ir patīkamāks, nav pārkarsēts.

Malkas papildināšana kurtuvē

Pilnībā atveriet gaisa padeves regulatorus. Uzmanieties, tie ir karsti – izmantojiet cimdus vai kādus citus palīglīdzekļus. Ja pirms dūmvada ir vārsts, tad pilnībā atveriet arī to. Tad no kurtuves radīsies spēcīga vilkme uz dūmvadu un tad, kad atvērsiet durtiņas, telpā nenonāks dūmgāzes.

Nogaidiet nedaudz un lēnām atveriet kurtuves durtiņas, lai gaiss no telpas plūstu kurtuvē, bet ne otrādi (lai telpā neieplūstu dūmgāzes). Ja nepieciešamas, pārvietojiet kurtuvē esošās ogles un ielieciet malku. Pēc dažām minūtēm noregulējiet gaisa padevi pēc vajadzības.

Kamīna stikla tīrīšana

Pirmais nosacījums – stiklam jābūt istabas temperatūrā.

Stikla tīrīšanai nedrīkst lietot abrazīvus līdzekļus (trauku mazgājamo sūkļu “asās” puses, stiepļu vīkšķus un tml.). Saskrāpēsies stiklu – tas ātrāk nokvēps un būs grūtāk notīrāms.

Tirdzniecības vietās pieejami dažādi līdzekļi kamīnu stiklu tīrīšanai. Tiem pievienota arī lietošanas instrukcija. Tomēr es pats vairākus gadus sekmīgi lietoju to līdzekli, kas pieejams turpat kurtuvē – pelnus.

Ūdenī samitrinu mīkstu sūkli. Mitro sūkli “iemērcu” pelnos un ar šiem mitrajiem pelniem arī tīru kamīnkrāsns nokvēpušo stiklu. Jārēķinās, ka no stikla uz grīdas var notecēt netīrs ūdens – laicīgi par to padomājiet. Reizēm ir, ka vietām kvēpi stiklam “pielipuši” diezgan stingri. Tādu vietu nākas apstrādāt vairākas reizes (bet bez asiem līdzekļiem). Pēc tam stiklu noslauku sausu ar papīra dvieli vai mitrumu labi uzsūcošu audumu. Lēti un efektīvi. Ieteicams gan rokās uzvilkt cimdus, jo netīrumi rokām pielīp tikpat stipri kā kamīnkrāsns stiklam.

Lai siltums arī jūsu mājās!

Visits: 548

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail