BMW i3
BMW i3

20.maija pēcpusdienā Auces ielās cilvēkus pārsteidza dažādu krāsu automašīnas, kuras pārvietojās praktiski bez trokšņa. Ieradās elektroautomobīļu maratona „Izbaudi Zemgali nesteidzoties” dalībnieki.

Šajā pasākumā bija redzami četri elektroautomobīļu modeļi, ieskaitot kāda entuziasta paša pārbūvēto automašīnu MAZDA RX8, kurā iekšdedzes motors aizstāts ar akumulatoriem un elektromotoru. Nav zināms, cik izmaksāja pati pārbūvē, bet ar šādu auto ar vienu uzlādi var nobraukt līdz 250 km. 100 kilometru nobraukums maksā (elektrība) 2,30 EUR.

No rūpnieciski ražotajiem alektroatomobīļiem pasākumā piedalījās trīs ražotāji – NISSAN, VW un BMW.

Tehniskie rādītāji VW e-UP NISSAN e-NV200 BMW i3
Nobraukums ar vienu uzlādi, km 160 170 200
Motora jauda, KW 60 80 125
Maksimālais ātrums , km/h 130 123 150
Standarta uzlāde „no kontakta”, h 7 12 8
Vidēji ātrā ar speciālu ierīci, h 4 3
Ātrā ar speciālu ierīci, līdz 80 %, h 30 min 30 min 30 min
Ieskrējiens 0 – 100 km/h – sekundēs 12,4 7,2
MAZDA RX8
MAZDA RX8

Elektroautomašīnām VW e-UP un NISSAN e-NV200 pamatā ir standarta automašīnu virsbūves, kuru konstrukcijā veiktas izmaiņas, lai ievietotu attiecīgi akumulatoru baterijas un transmisijas elektropiedziņu. Savukārt BMW i3 jau konstruēts kā elektroautomobīlis un tā virsbūve izveidota no oglekļa šķiedras materiāliem. Šādiem materiāliem piemīt tērauda izturība, bet tie ir divas reizes vieglāki. Līdz ar to arī mazāka enerģija vajadzīga automašīnas pārvietošanai.

Elektroautomobīļa maratona dalībnieki dalījās ar savu pieredzi to ekspluatācijā. Kopējā iezīme bija tā, ka elektroautomobīļi tiek lietoti apdzīvotās vietās dažādu administratīvu darbu nodrošināšanai. Arī Jelgavas Pašvaldības policijā šie VW e-UP automobiļi tiek izmantoti administratīvo funkciju veikšanai. Loģiski, jo kā gan var braukt uz notikuma vietu tad, ja auto vēl pieštepselēts pie sienas kontakta.

Vācijā veiktais pētījums liecina par to, ka 80 % automašīnām dienas vidējais nobraukums ir tikai līdz 50 kilometriem. Tātad – tikai uz darbu un atpakaļ uz mājām. Pa ceļam bērnus uz skolu vai nedēļas nogalēs iepirkties uz lielveikalu.

Tādos gadījumos elektroauto var būt laba alternatīva. Bet dārga gan. Pagaidām, kamēr šīs tehnoloģijas vēl attīstās. Vēl netiek skaļi runāts arī par to, cik var maksāt akumulatoru komplekta nomaiņa, jo intensīvi lietotie elektroautomobīļi vēl nav masveidā sasnieguši garantēto limitu. Piemēram, NISSAN e-NV200 akumulatoru garantija ir 5 gadi vai 100 000 km nobraukums, bet BMW i3 – attiecīgi 8 gadi vai 100 000 km nobraukums.

vw-e-up
VW e-UP

Tālākiem braucieniem joprojām „jātur” mājās auto ar iekšdedzes motoru, jo arī uzlādes staciju tīkla izveide uz autoceļiem prasa laiku. Laiks vajadzīgs arī pašai auto uzlādei. Lai arī tehniskajā raksturojumā tiek pieminēta „ātrā” uzlāde 30 minūšu laikā (kamēr ceļmalas kafejnīcā papusdieno), nekur neesmu atradis informāciju par to, kādu ietekmi uz akumulatoru mūžu atstāj šī ātrā uzlāde.

Vēl viens faktors, kas ietekmē nobraukumu ar vienu uzlādi – braukšanas apstākļi. Pat tad, ja brauksiet tikai pa sausu asfaltu, ziemā apmēram 20 % akumulatoru enerģijas paņems salona apsilde, bet vasarā, karstā laikā – salona klimata kontroles sistēma.

Katrā ziņā interese par elektroautomobīļiem Aucē bija liela. Bērniem vairāk gribējās iesēsties katrā no tiem, īpaši jau policijas automašīnā un BMW i3. Pieaugušie vairāk interesējās par tehniskiem jautājumiem un … cenu.

Views: 89

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail