Pēc tam, kad 1994.gada ziemā un agrā pavasarī bija beidzies britu vadītais Zemessardzes instruktoru kurss, pienāca laiks pašiem “ņemt kājas apakšā” – sagatavot pirmo kursu jau lielāka skaita Zemessardzes karavīru apmācīšanai.

KMC instruktoru kurss

Te ļoti noderēja britu lēmums – lai mums palīdzētu sagatavot šo pirmo kursu, uz kādu laiku atstāt Latvijā vienu no saviem instruktoriem. “Pilnā loze” krita tam pašam kapteinim, kurš marta beigās mums demonstrēja, kā var tikt pāri aukstajai Amatas upes straumei.

Kapteinis Gajs. Gara auguma, staltu stāju. Pie formas tērpa melnās beretes piesprausta balta spalva ar sarkanu galu. Tā saistīta ar senāku vēsturi, kad pēc kādas uzvarētas kaujas, britu karavīri mērkuši baltu spalvu savu vēsturisko pretinieku franču asinīs.

Amatas upes šķērsošana

Vairāku nedēļu garumā kapteinis Gajs mums, Kājnieku mācību centra instruktoriem, palīdzēja sastādīt mācību plānus un konspektus, izvēlēties piemērotākās no pieejamām vietām praktiskajiem vingrinājumiem.

Paralēli tam viņš turpināja mācīt dažādas militārās prasmes gan Zemessardzes 2.brigādes SUV karavīriem, gan mācību centra instruktoriem. Kādā no nodarbībām notika interesants atgadījums.

Kapteinis Gajs ar tulka starpniecību karavīriem izstāstīja uzdevumu un deva laiku sagatavoties tā izpildei. Pats pagāja malā un neuzkrītoši, tomēr uzmanīgi vēroja karavīrus, klausījās viņu sarunas. Tad pienāca pie manis un teica tā: “… ja viņi (karavīri) tāpat domā, par ko viņi runā, tad pasaki viņiem, ka viņi domā nepareizi”.

To dzirdot biju pārsteigts – kā kapteinis to zina, par ko karavīri runā? Ne mazāk pārsteigti bija arī karavīri.

Tad britu kapteinis atklāja mazu noslēpumu – viņš sev noteicis savdabīgu normu – katru dienu iemācīties vismaz 10 jaunus vārdus latviešu valodā. Pie tam latviešu savstarpējās sarunās diskutējot tika lietoti termini angļu valodā, kā arī bieži uz vienu vai otru “pusi” tulkotās frāzes atkārtojās, kuras viegli palika atmiņā.

Tomēr, neraugoties uz kapteiņa brīdinājumu, SUV karavīri izlēma rīkoties pēc sava plāna. Kapteinis neiebilda. Pēc pāris stundām “suvieši” atgriezās un samulsuši ziņoja, ka viņu pārmeklētajā vietā nekāda tilta (kas bija jāatrod un nosacīti jāiznīcina) nemaz neesot.

Kādu citu dienu saņēmām jaunu, neparastu uzdevumu. Izveidot novērošanas posteni (NP). Zem zemes līmeņa. Pļavā.

Lai mēs saprastu, kādā secībā un kā tas pareizi veidojams, to darījām neslēpjoties, dienas laikā. Kapteinis pa reizei deva norādījumus un atkal vēroja it kā no malas.

Laikam sanāca tīri tā neko, jo pļavas zālājā izveidoto novērošanas posteni no lielāka attāluma bija pagrūti saskatīt. Tikai neliels paaugstinājums līdzenā vietā. Toties kapteinis Gajs teica, ka viņam bijis interesanti vērot – kā gandrīz ne-no-kā latviešu karavīri visu ko “dabūjuši gatavu” ar to, ko atraduši uz vietas tuvumā. Viņiem (britiem) lielāko daļu materiālus tādos gadījumos īpaši piegādā.

Tā pienāca diena, kad, mūsuprāt, pirmā mācību kursa sagatavošana bija pabeigta. Kursa programma un nodarbību plāns sastādīts un nosūtīts uz Zemessardzes štābu apstiprināšanai. Gaidījām to atpakaļ, lai varētu īstenot.

Sagaidījām. Sasvītrotu, pārlabotu, ka kapteinim Gajam no izbrīna (kā man likās) uzacis pacēlās līdz pieres vidum – kurš gan Rīgā zina labāk par britiem, kā jāmāca britu kājnieku vada taktika? Protams, ka bija iebildumi no britu puses par šādu lēmumu, jo informācija par radušos situāciju nonāca arī līdz Lielbritānijas militārajam atašejam, kurš vairāku gadu garumā sniedza nenovērtējamu atbalsu Zemessardzes un arī NBS apmācības sistēmas izveidē.

Uz nopietnām pārrunām par pirmā mācību kursa programmu Cēsīs KMC ieradās Zemessardzes štāba pārstāvji. Apmēram divu stundu ilgā sarunā nācās skaidrot un pierādīt, kādēļ mācību programmā iekļauti konkrēti mācību priekšmeti, kādēļ tā vai cita nodarbība ieplānota tieši tajā laikā un tādā secībā. Liels bija gandarījums, kad pēc garās sarunas Zemessardzes štāba pārstāvji teica … apmēram tā: “… lai notiek pēc jūsu plāna, jums tas  labāk redzams”. Tikai vēlāk, pēc gadiem sapratu, cik nozīmīga daudzu citu apmācības jautājumu risināšanā bija šī divu stundu garā diskusija.

Te varat lasīt par pirmo Kājnieku vada nodaļas komandiera kursu Zemessardzes kājnieku mācību centrā.

Visits: 91

instagram
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail